VR szansą dla niewidomych turystów

Technologia VR przekracza kolejne granice. Jej wciąż rozrastające się możliwości mogą przetestować nawet osoby niewidome, które wydawać by się mogło, są wykluczone z korzystania z dobrodziejstw immersji w wirtualnej rzeczywistości. Nic bardziej mylnego. 
 
Rzeczywistość wirtualna to komputerowo generowany świat, który sprawia wrażenie rzeczywistego. Świat ten może, co prawda, dostarczać głównie wrażeń wzrokowych, ale wcale nie musi tak być. Przecież to, co znajduje się wokół nas, odbieramy również za pomocą słuchu i dotyku. Szczególnie osoby niewidome muszą opierać się na tych zmysłach. I to właśnie dla nich VR oferuje nowoczesne rozwiązania, które mogą podnieść standard ich życia i sprawić, że będzie one ciekawsze i przyjemniejsze.
 
Jako że jest to blog poświęcony nowych technologiom zaprzęgniętym w służbie turystyki, to skupmy się właśnie na tym aspekcie. Na całym świecie muzea i inne miejsca kultury szukają sposobów na to, w jaki sposób poszerzać swoje grupy odbiorcze i kieować dla nich ofertę. Niewidomi stanowią właśnie jedną z owych grup.  Dlatego warto przyjrzeć się  technologii VR i jej bogatym możliwościom, jakie oferuje na tym polu. No bo co z tego, że niewidome osoby nie mogą zobaczyć obrazów, rzeźb, eksponatów, skoro mogą obcować z nimi właśne w wirtualnym świecie.  VR zapewnia to, co było dla osób niewidzących do tej pory niemożliwe przy tradycyjnym zwiedzaniu. Niewiele eksponatów można przecież dotknąć, by poczuć ich kształt i fakturę. Przy zastosowaniu technologii VR zwiedzający ma możliwość obrócenia każdego z artefaktów w dłoniach oraz przyjrzenia się wszystkim szczegółom. Wystarczy najprostszy tablet, aby zademonstrować artefakt za pośrednictwem technologii VR. Takie rozwiązania wprowadziła np. Galeria Praska, która uruchomiła kampanię „Dotykanie arcydzieł”, pozwalającą poznawać ikoniczne rzeźby w przestrzeni wirtualnej. Takie doświadczeniei obejmuje haptyczne rękawice Avatar VR, specjalnie przystosowane do omawianej kampanii.
 
Rękawice haptyczne umożliwiają dotykanie obiektów 3D w przestrzeni wirtualnej. Gdy przystawisz palce do wybranego obiektu, twoje poczucie głębi i tekstury przechodzi przez urządzenie jako wibrujące sprzężenie zwrotne. Technologia wieloczęstotliwościowa może stymulować różnego rodzaju reakcje dotykowe komórek skóry, nadając ślepym szczegółowe „wyczucie" obiektu, którego dotykają. Praska Galeria zaprasza w swoje progi niewidomych turystów z całego świata, dając przykład pozostałym ośrodkom kultury i lokalnym władzom, że swoją ofertę mogą kierować do bardzo szerokich grup okreslanych jako "turyści", nawet tych pozornie z niej wykluczonych.
 
 
 
 

Nasi dotychczasowi klienci
wrzosowa kraina Wieliczka Węgrów Wadowice Urszulin UJ Sławatycze Sianów Radziemice Qwsi Powiat Wołomiński Poleski Park Narodowy Partnerstwo izerskie Pałecznica Opole Olszanica Nowy Targ Nowy Sącz nowe technologie nowa deba Minsk koleje mila mazowsze Mapa Pasji chochołowski Limanowa Małopolski Szlak winny Arteria Biebrza Bieszczady Jasło Koniusza Korona Krosno
Referencje
Anna Jarzębska Prezes Fundacji Mapa Pasji

"(...) Ogromną zaletą współpracy z firmą 3Step Sp. z o.o. jest kreatywność jej zespołu, bardzo dobra komunikacja, otwartość na potrzeby klienta, elastyczność i profesjonalizm. Firma 3Step włożyła wiele wysiłku, by zrealizowane aplikacje mobilne i strony internetowe w pełni nas satysfakcjonowały - przygotowała doskonałe, cieszące oczy projekty graficzne, wdrożyła zaawansowane rozwiązania techniczne oraz wykazała się wielką elastycznością przy wprowadzaniu na nasze życzenie kolejnych ulepszeń w oferowanych produktach. Biorąc pod uwagę powyższe, z całego serca polecam firmę 3Step So. z o.o jako najlepszego znanego mi wykonawcę stron internetowych i aplikacji mobilnych.

Bohdan Lisowski Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich

"(...)Zastosowanie aplikacji MBA 2017 udostępniło uczestnikom bezzwłoczny dostęp do bieżących informacji, zapewniając płynność komunikacji pomiędzy Organizatorem a gośćmi Biennale. Wysoka liczba pobrań oraz pozytywne opinie na temat aplikacji MBA 2017 umacniają nas w przekonaniu, że była ona niezwykle istotnym narzędziem organizacyjnym. Powyższe to efekt dobrej współpracy z firmą 3Step Sp. z o.o. Wszystkie prace zostały wykonane z należytą starannością. Firma 3Step Sp. z o.o. aktywnie uczestniczyła w poszczególnych etapach realizacji projektu służąc pomocą i cennymi wskazówkami. Projekt został wykonany terminowo i rzetelnie. Polecamy firmę 3Step Sp. z o. o. jako twórcę aplikacji mobilnych (...)"

Marta Tymińska Stowarzyszenie Arteria

"(...) Prace przebiegały w bardzo przyjaznej i profesjonalnej atmosferze. Zespół 3Step pracuje bardzo dobrze pod presją czasu i można go obdarzyć zaufaniem w kwestiach tworzenia aplikacji mobilnych i decyzji dotyczących technologii. Zespół wykazał się także elastycznością przy testowaniu kolejnych rozwiązań, a także dużym zaangażowaniem w realizowane przedsięwzięcie. Z perspektywy organizacji pozarządowej współpraca ta stanowiła idealną synergię pomiędzy rynkiem IT, a animacją społeczno - kulturalną (...)"


mgr Barbara Pachniowska Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

"(...) Jesteśmy pod wrażeniem profesjonalizmu, pomysłowości i umiejętności zespołu pracowników 3Step Sp. z o.o.. Aplikacja jest doskonałym otwarciem na świat nowych technologii i jednocześnie dotarciem do nowych odbiorców. Dla mieszkańców i przybyłych turystów jest niezastąpioną pomocą: począwszy od wcześniejszego zapoznania się z programem, poprzez wyznaczenie najdogodniejszego dojazdu ze swojego miejsca zamieszkania na sam teren imprezy, aż do szczegółowego kontaktu z poszczególnymi wystawcami, występującymi gwiazdami. Aplikacja niewątpliwie jest doskonałym narzędziem do promocji miast, imprez i ważnych wydarzeń (...)"

mgr inż. Andrzej Demczak Zastępca Dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego

"(...) Wykonanie zlecenia oceniamy wzorowo. Współpraca z firmą 3Step Sp. z o.o. przebiegała wyjątkowo sprawnie. Wszelkie sugestie pojawiające się w trakcie realizacji były wdrażane bardzo szybko, a kreatywność młodego, dynamicznie rozwijającego się zespołu spełniła nasze oczekiwania. Współpraca przyniosła obopólne korzyści w postaci zdobytej wiedzy i doświadczenia. Aplikacja naszym zdaniem wyróżnia się na tle innych funkcjonalnością i szatą graficzną. Firma 3Step Sp. z o.o. w bardzo krótkim czasie stworzyła produkt o bardzo wysokiej jakości (...)"


Zofia Pająk Urząd Gminy Wadowice

"(...) Firma 3Step realizowała zamówienie Gminy Wadowice na wykonanie audoprzewodnika wraz z aplikacją mobilną i webową dla Wydziału Obsługi Ruchu Turystycznego. Usługa została wykonana zgodnie z naszymi oczekiwaniami, rzetelnie i terminowo. Pracownicy wykazali się kompetencją oraz pełnym zaangażowaniem. Dotychczasowy przebieg naszej współpracy pozwala sądzić, iż Firma 3Step Sp. zo.o. w sposób właściwy traktuje swoje zobowiązania i jest godna polecenia (...)"Tomasz Antoniuk Wójt Gminy Urszulin

„(...)Proces tworzenia aplikacji przebiegał bardzo sprawnie z zachowaniem terminów realizacji poszczególnych etapów. Pracownicy firmy 3Step Sp. z o.o. na bieżąco reagowali na sugestie oraz wykazali się kreatywnym i elastycznym podejściem do realizacji całego projektu. Dostarczony produkt spełnia nasze wszystkie oczekiwania zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym. Z pełnym przekonaniem rekomendujemy firmę 3Step Sp. z o.o. jako profesjonalnego i rzetelnego i terminowego wykonawcę aplikacji mobilnych (…)”Firma

oferta

 • Aplikacje mobilne
 • Portale internetowe
 • CMS
 • UX & Design
 • Testy
 • Tworzenie treści
 • Pozyskiwanie środków UE

Technologia

 • Mapy i nawigacja GPS
 • Kody QR
 • Wirtualna Rzeczywistość (VR)
 • Rozszerzona rzeczywistość (AR)
 • Beacony
 • Blog
Wszelkie prawa zastrzeżone 3Step Sp. z o.o. Polityka prywatności Ciasteczka
Znajdź nas na Facebook