​Jakie funkcje powinna posiadać aplikacja turystyczna?

Smartfon stał się w dzisiejszym świecie nieodłącznym towarzyszem codziennego życia. Telefony z zaawansowanymi funkcjami i aplikacjami dawno przestawaliśmy używać jedynie do rozmów. Teraz za ich pomocą wykonujemy zdjęcia, słuchamy radia, piszemy maile czy wyszukujemy informacje w Internecie. Smartfony odmieniły także sposób w jaki podróżujemy. Coraz rzadziej zabieramy bowiem ze sobą mapy, przewodniki i słowniki. Zamiast tego wszystkiego chowamy po prostu do kieszeni telefon z wgranymi aplikacjami turystycznymi i już jesteśmy gotowi na podbój świata. Jednak co powinna aplikacja turystyczna posiadać, żeby zadowolić w pełni turystę?

Mapa

Zdecydowana większość podróżnych nie wychodzi z hotelu, w którym mieszka, bez mapy. Dlatego aplikacja turystyczna musi ją koniecznie posiadać. Użytkownik na bieżąco powinien móc sprawdzić, gdzie się znajduje i jakie ważne obiekty są blisko niego. Powinien też ustawiać sobie dowolne filtry, tak, aby np. widzieć na ekranie telefonu tylko restauracje lub zabytki. Idealnie by było, gdyby mapa posiadała dodatkowo opcję poszukiwania połączeń komunikacji miejskiej, co ułatwia znacznie poruszanie się po nieznanym mieście. 

Informacje praktyczne

Jakie miejsca noclegowe są dla mnie dostępne? Czy znajdę w okolicy dobre restauracje? Jak wygląda komunikacja? Co warto zobaczyć i zwidzieć? – to tylko niektóre pytania, jakie zadają sobie osoby planujące urlop i wyszukujące dla siebie idealnej destynacji. Nasza aplikacja mobilna powinna odpowiedzieć na nie wszystkie. Za pomocą smartfona i kciuka Użytkownik w ciągu kilkunastu sekund powinien wyszukać interesujące go kwestie. Dzięki informacjom praktycznym podanym w aplikacji podróżny uniknie przykrych niespodzianek, przybywając do nowego miejsca oraz zaplanuje swoje wojaże od momentu wyjazdu do momentu powrotu.

Atrakcje turystyczne

Ludzie podróżują z bardzo różnych powodów. Jednych do danego miejsca przyciągać może bogata architektura, muzea, zabytki, drugich z kolei skarby natury czy możliwość spędzenia czasu na aktywnym wypoczynku. Dlatego bardzo ważne, by aplikacje turystyczne posiadały poręczny, intuicyjny, bogaty i atrakcyjny wizualnie spis wszystkich okolicznych atrakcji. Spis taki można odpowiednio pogrupować, a wszystkie pozycje z niego przenieść na mapę, tak, aby Użytkownik mógł sobie sprawdzić w każdej chwili, czy dana pozycja znajduje się blisko niego. Dobrze, by każdy opis atrakcji uzupełniony była o profesjonalne zdjęcia, zachęcające turystów do odwiedzin, a także o np. ceny biletów, dane kontaktowe czy aktualności. Przewodnik po atrakcjach turystycznych powinien też prowadzenia nas do celu przy pomocy nawigacji.

Szlaki

Prezentowanie przebiegów szlaków turystycznych oraz powiązanych z nimi miejsc atrakcyjne turystycznie to „must have” każdej dobrej i użytecznej aplikacji mobilnej. Na trasie wycieczki zwiedzającym pojawić się mogą dodatkowo np.  informacje  na temat wsi i miast, przez które przebiegają szlaki. Do każdego ze szlaków znajdujących się w aplikacji przypisany powinien być jego profil wysokościowy, kolor oznakowania w terenie, a także dane o długości szlaku oraz odległości innych szlaków lub obiektów od aktualnego położenia użytkownika. Aplikacja powinna dawać nie tylko możliwość nawigowania po wybranym szlaku, ale także opcję wskazania dojazdu do wybranego punktu oraz wyszukania ciekawych miejsc w pobliżu. Wszystkie szlaki dostępne w aplikacji powinny zostać zaznaczone zbiorczo na mapie, różnymi kolorami, odpowiadającymi kolorom szlaku w terenie. 

Kalendarz wydarzeń

Po całym dniu spędzonym na zwiedzaniu lub zdobywaniu szczytów, dobrze jest wypocząć w miłej atmosferze. Dlatego turyści szukają lokalnych wydarzeń, na które mogliby się wybrać. Koncerty, specjalne pokazy, spotkania z gwiazdami to tylko niektóre propozycje, jakie powinny się znaleźć w kalendarzu wydarzeń sezonu wakacyjnego. Dobrze, żeby były to pozycje zarówno stałe, które odbywają się rok rocznie, np. Święto dobrego piwa, jak i  jednorazowe eventy. Kalendarz musi być na bieżąco aktualizowany, żadne ważne wydarzenie nie może przejść koło nosa turystów. Oczywiście wybrane przez siebie punkty z programu kulturalnego Użytkownik powinien móc zapisać w kalendarzu lub planerze, który przypomni mu w odpowiednim czasie o zbliżającym się evencie. 

Planer

Istotną funkcją przewodnika powinien być także planer wycieczek. Dzięki tej funkcji można szybko i wygodnie samodzielnie zaplanować scenariusz swojej wycieczki na podstawie kryteriów, takich jak np.: czas trwania podróży, wybrany środek transportu, atrakcje które chcemy zobaczyć. Planery dają takż możliwość dodawania do nich okolicznych wydarzeń, w których chemy uczestniczyć, tak, aby o nich nie zapomnieć. 

Wirtualna i poszerzona rzeczywistość

VR i AR przenoszą turystykę na zupełnie inny poziom. Obie te technologie mogą być także wykorzystywane w naszych aplikacjach. Jak? Choćby o tak, że podczas zwiedzania, gdy skierujemy smartfon na jakiś obiekt, to dowiemy się wszystko o jego historii. Zobaczymy również, jak wyglądał w przeszłości. Po prostu wirtualne elementy trafiają do świata fizycznego, wzbogacając znacznie turystyczne przeżycie.

Aktualności 

Najświeższe informacje o tym, co dzieje się w mieście lub regionie, do którego właśnie przybyliśmy mogą okazać się niezwykle przydatne. Dlatego turystyczne aplikacje mobilne, które chcą zaskarbić sobie sympatię Użytkowników powinny tę funkcję posiadać. 

Offilne

Podróżując w odległe zakątki świata, nie zawsze będzie się mieli dostęp do Internetu. Nawet znalezienie sygnału w telefonie może okazać się problematyczne, więc fakt, że mamy wykupiony pakiet Internetu w naszej komórce na niewiele się zda. Dlatego właśnie musimy zadbać o to, aby nasza aplikacja turystyczna  działała bez dostępu do Internetu. Nie wszystkie jej funkcje muszą być dostępne, ale te najważniejsze koniecznie.
 
Oczywiście funkcji aplikacji turystycznych może być znacznie więcej. W tym artykule przedstawiliśmy Wam tylko te podstawowe, bez których aplikacje nie mogą się po prostu obejść.
 
 
 
 

Nasi dotychczasowi klienci
wrzosowa kraina Wieliczka Węgrów Wadowice Urszulin UJ Sławatycze Sianów Radziemice Qwsi Powiat Wołomiński Poleski Park Narodowy Partnerstwo izerskie Pałecznica Opole Olszanica Nowy Targ Nowy Sącz nowe technologie nowa deba Minsk koleje mila mazowsze Mapa Pasji chochołowski Limanowa Małopolski Szlak winny Arteria Biebrza Bieszczady Jasło Koniusza Korona Krosno
Referencje
Anna Jarzębska Prezes Fundacji Mapa Pasji

"(...) Ogromną zaletą współpracy z firmą 3Step Sp. z o.o. jest kreatywność jej zespołu, bardzo dobra komunikacja, otwartość na potrzeby klienta, elastyczność i profesjonalizm. Firma 3Step włożyła wiele wysiłku, by zrealizowane aplikacje mobilne i strony internetowe w pełni nas satysfakcjonowały - przygotowała doskonałe, cieszące oczy projekty graficzne, wdrożyła zaawansowane rozwiązania techniczne oraz wykazała się wielką elastycznością przy wprowadzaniu na nasze życzenie kolejnych ulepszeń w oferowanych produktach. Biorąc pod uwagę powyższe, z całego serca polecam firmę 3Step So. z o.o jako najlepszego znanego mi wykonawcę stron internetowych i aplikacji mobilnych.

Bohdan Lisowski Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich

"(...)Zastosowanie aplikacji MBA 2017 udostępniło uczestnikom bezzwłoczny dostęp do bieżących informacji, zapewniając płynność komunikacji pomiędzy Organizatorem a gośćmi Biennale. Wysoka liczba pobrań oraz pozytywne opinie na temat aplikacji MBA 2017 umacniają nas w przekonaniu, że była ona niezwykle istotnym narzędziem organizacyjnym. Powyższe to efekt dobrej współpracy z firmą 3Step Sp. z o.o. Wszystkie prace zostały wykonane z należytą starannością. Firma 3Step Sp. z o.o. aktywnie uczestniczyła w poszczególnych etapach realizacji projektu służąc pomocą i cennymi wskazówkami. Projekt został wykonany terminowo i rzetelnie. Polecamy firmę 3Step Sp. z o. o. jako twórcę aplikacji mobilnych (...)"

Marta Tymińska Stowarzyszenie Arteria

"(...) Prace przebiegały w bardzo przyjaznej i profesjonalnej atmosferze. Zespół 3Step pracuje bardzo dobrze pod presją czasu i można go obdarzyć zaufaniem w kwestiach tworzenia aplikacji mobilnych i decyzji dotyczących technologii. Zespół wykazał się także elastycznością przy testowaniu kolejnych rozwiązań, a także dużym zaangażowaniem w realizowane przedsięwzięcie. Z perspektywy organizacji pozarządowej współpraca ta stanowiła idealną synergię pomiędzy rynkiem IT, a animacją społeczno - kulturalną (...)"


mgr Barbara Pachniowska Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

"(...) Jesteśmy pod wrażeniem profesjonalizmu, pomysłowości i umiejętności zespołu pracowników 3Step Sp. z o.o.. Aplikacja jest doskonałym otwarciem na świat nowych technologii i jednocześnie dotarciem do nowych odbiorców. Dla mieszkańców i przybyłych turystów jest niezastąpioną pomocą: począwszy od wcześniejszego zapoznania się z programem, poprzez wyznaczenie najdogodniejszego dojazdu ze swojego miejsca zamieszkania na sam teren imprezy, aż do szczegółowego kontaktu z poszczególnymi wystawcami, występującymi gwiazdami. Aplikacja niewątpliwie jest doskonałym narzędziem do promocji miast, imprez i ważnych wydarzeń (...)"

mgr inż. Andrzej Demczak Zastępca Dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego

"(...) Wykonanie zlecenia oceniamy wzorowo. Współpraca z firmą 3Step Sp. z o.o. przebiegała wyjątkowo sprawnie. Wszelkie sugestie pojawiające się w trakcie realizacji były wdrażane bardzo szybko, a kreatywność młodego, dynamicznie rozwijającego się zespołu spełniła nasze oczekiwania. Współpraca przyniosła obopólne korzyści w postaci zdobytej wiedzy i doświadczenia. Aplikacja naszym zdaniem wyróżnia się na tle innych funkcjonalnością i szatą graficzną. Firma 3Step Sp. z o.o. w bardzo krótkim czasie stworzyła produkt o bardzo wysokiej jakości (...)"


Zofia Pająk Urząd Gminy Wadowice

"(...) Firma 3Step realizowała zamówienie Gminy Wadowice na wykonanie audoprzewodnika wraz z aplikacją mobilną i webową dla Wydziału Obsługi Ruchu Turystycznego. Usługa została wykonana zgodnie z naszymi oczekiwaniami, rzetelnie i terminowo. Pracownicy wykazali się kompetencją oraz pełnym zaangażowaniem. Dotychczasowy przebieg naszej współpracy pozwala sądzić, iż Firma 3Step Sp. zo.o. w sposób właściwy traktuje swoje zobowiązania i jest godna polecenia (...)"Tomasz Antoniuk Wójt Gminy Urszulin

„(...)Proces tworzenia aplikacji przebiegał bardzo sprawnie z zachowaniem terminów realizacji poszczególnych etapów. Pracownicy firmy 3Step Sp. z o.o. na bieżąco reagowali na sugestie oraz wykazali się kreatywnym i elastycznym podejściem do realizacji całego projektu. Dostarczony produkt spełnia nasze wszystkie oczekiwania zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym. Z pełnym przekonaniem rekomendujemy firmę 3Step Sp. z o.o. jako profesjonalnego i rzetelnego i terminowego wykonawcę aplikacji mobilnych (…)”Firma

oferta

 • Aplikacje mobilne
 • Portale internetowe
 • CMS
 • UX & Design
 • Testy
 • Tworzenie treści
 • Pozyskiwanie środków UE

Technologia

 • Mapy i nawigacja GPS
 • Kody QR
 • Wirtualna Rzeczywistość (VR)
 • Rozszerzona rzeczywistość (AR)
 • Beacony
 • Blog
Wszelkie prawa zastrzeżone 3Step Sp. z o.o. Polityka prywatności Ciasteczka
Znajdź nas na Facebook